Wszystko, co powinnaś wiedzieć o laserowej depilacji ciała
Data publikacji 17 czerwca 2022
Laserowa depilacja ciała to najskuteczniejsza metoda pozbywania się niechcianego owłosienia. Jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej i zwykle dotyczy nóg i sfer bikini. Poniżej dowiesz się, na czym polega ten zabieg i czy depilacja laserowa boli.
Na czym polega laserowa depilacja ciała?
W trakcie zabiegu laserowej depilacji ciała włoski usuwane są przy pomocy wiązki światła lasera. Wnika ono pod skórę, uszkadza cebulkę włosa i usuwa jej korzeń, dzięki czemu przestaje on rosnąć.
Światło lasera działa na te cebulki, które są w fazie wzrostu. Z uwagi na to, że włosy nie rosną równomiernie potrzeba kilku zabiegów, aby zniszczyć wszystkie cebulki.
Jak przygotować się do zabiegu
Przez około 30 dni przed zabiegiem nie powinno się depilować włosów urządzeniami elektrycznymi ani woskiem. Można jedynie stosować tradycyjną maszynkę, która nie uszkadza cebulek.
Aby uniknąć uczulenia, kilka dni przed zabiegiem należy zrezygnować z leków i ziół światłouczulających (np. rumianku, preparatów z witaminą A). Najlepiej też nie pić w tym czasie alkoholu.
Skóra przed zabiegiem powinna być czysta i odtłuszczona. Należy umyć się wodą z mydłem i nie stosować balsamów ani kremów do ciała. One będą stanowić barierę dla wiązki lasera i mogą obniżyć skuteczność zabiegu.
Miesiąc przed depilacją nie wolno korzystać z solarium ani stosować środków do opalania w kremie. Na ciele nie powinno być też naturalnej opalenizny, dlatego najlepiej wykonywać zabieg zimą, przed sezonem na opalanie.
Opalania należy też unikać po zabiegu – nawet przez dwa tygodnie. Poza tym przez kilka dni trzeba powstrzymać się od smarowania skóry kremami.
Czy depilacja laserowa boli?
Depilacja laserowa nie powoduje bólu. U osób wrażliwych na ból ciepło wywoływane działaniem lasera może być nieprzyjemne, a skóra może lekko piec.
Zabieg trwa od 5 do 30 minut, w zależności od części ciała i jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia u osób, które nie mają przeciwwskazań do depilacji.
Skuteczność zabiegu depilacji laserowej
Nie ma lepszej metody na pozbycie się włosków na skórze niż laserowa depilacja. Liczba zabiegów, które należy wykonać zależy indywidualnie od budowy włosów. Aby depilacja była skuteczna, konieczne są minimum 3 zabiegi. Zwykle wykonuje się 4 – 5 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach czasowych.
U niektórych kobiet zabieg trzeba powtórzyć po kilku latach. Wtedy zwykle wystarczą 2 serie, by pozbyć się odrastających włosów. Czasem zmiany hormonalne, spowodowane chorobą, stresem lub ciążą, mogą powodować, że owłosienie na skórze znowu zacznie się pojawiać.
Przeciwwskazania do wykonania laserowej depilacji ciała
Przeciwwskazaniem do wykonania depilacji laserowej jest ciąża oraz karmienie piersią. Depilacji nie wolno wykonywać również u osób leczących cukrzycę, choroby nowotworowe oraz cierpiące na schorzenia skóry, takie jak bielactwo i łuszczyca. W wypadku każdej przewlekłej choroby o zabiegu należy poinformować lekarza prowadzącego, który może odradzić jego przeprowadzenie.
Jeśli na skórze znajdują się znamiona i pieprzyki, przed zabiegiem trzeba skonsultować się z dermatologiem. Zwykle nie są one przeciwwskazaniem do depilacji. Konsultacja wskazana jest także u osób z nadwrażliwością skóry i tendencją do powstawania przebarwień i bliznowców.