Cukrzyca typu LADA – objawy
Data publikacji 2 listopada 2021LADA to utajona, wolno rozwijająca się cukrzyca o podłożu autoimmunologicznym. Podobnie, jak w przypadku cukrzycy typu 1, przyczyną choroby jest nieprawidłowa praca trzustki. Jednak wolny rozwój choroby sprawia, że łatwo pomylić ją z cukrzycą typu 2. To właśnie dlatego cukrzyca LADA może być błędnie zdiagnozowana, a w konsekwencji nieprawidłowo leczona. Jak rozpoznać objawy cukrzycy typu LADA?
Silne pragnienie i wielomocz
Osoby cierpiące na cukrzycę typu LADA, niezależnie od ilości przyswojonych płynów, zmagają się z dokuczliwym uczuciem pragnienia i suchości w jamie ustnej. Dzieje się tak na skutek zbyt wysokiego poziomu glukozy we krwi i reakcji obronnej organizmu, który wraz z moczem próbuje ją wydalić. Tak więc częste wydalanie moczu ma związek nie tylko ze spożywaniem większej ilości płynów, ale również, jest naturalnym mechanizmem obronnym związanym z hiperglikemią. Uporczywe pragnienie, a także częste wydalanie moczu może również oddziaływać na jakość snu.
Suchość skóry i częste infekcje
Dolegliwości skórne towarzyszące cukrzycy to najczęściej:
- nadmierna suchość,
- dokuczliwe swędzenie,
- łuszczenie się skóry,
- trudne gojenie się ran,
- infekcje grzybicze.
Odwodnienie tkanek jest wywołane tym samym mechanizmem, próbującym rozcieńczyć, a następnie wydalić nadmiar glukozy wraz z moczem. Przesuszona skóra jest także dużo bardziej wrażliwa na urazy mechaniczne – podrażnienia, otarcia czy zranienia. Dodatkowym problemem jest też spowolniony proces gojenia się ran, charakterystyczny dla osób zmagających się z cukrzycą typu LADA – szkoladiabetyka.pl. Naruszona ciągłość naskórka, połączona z wysokim stężeniem glukozy we krwi tworzy idealne warunki sprzyjające zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym. Szczególnie często można zaobserwować m.in. infekcje układu moczowego czy narządów płciowych.
Przewlekłe zmęczenie i zaburzenie widzenia
Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom glukozy, której organizm nie potrafi przetworzyć na energię, sprawia, że chory odczuwa nadmierną senność i zmęczenie. Często można zauważyć nasilenie tych objawów bezpośrednio po spożytym posiłku. Co więcej, nieprawidłowa glikemia może wywoływać także przejściowe problemy ze wzrokiem, a nieleczona lub niekontrolowana – doprowadzić nawet do nieodwracalnej ślepoty.
Cukrzyca LADA a wzmożony apetyt
Zwiększone uczucie głodu to także efekt mechanizmu obronnego, który uruchamiany jest w odpowiedzi na otrzymywanie niedostatecznej ilości glukozy. Jednocześnie chorzy na cukrzycę typu LADA mogą szybko tracić na wadze, co wynika utratą kalorii w wydalaną w moczu glukozą.
Co dalej?
W momencie, gdy zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy cukrzycy typu LADA, należy niezwłocznie wykonać podstawowe badania krwi, które wskaże nam poziom glikemii. Dodatkowo konieczne będzie badanie moczu na obecność glukozy oraz ciał ketonowych. Jeżeli na podstawie tych badań nie da się jednoznacznie postawić diagnozy, niezbędne będzie wykonanie tzw. krzywej cukrowej (OGTT).