Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Data publikacji 18 czerwca 2022
Lato zbliża się wielkimi krokami. Leniuchowanie na plaży jest bardzo przyjemne, ale również może okazać się niebezpieczne. Spalenie się na słońcu jest nie tylko nieprzyjemne, bolesne, ale również szkodliwe dla naszej skóry. Jak zadbać o skórę, gdy słońce nas za bardzo przypiecze?
Oparzenia słoneczne – objawy
Przebywanie na słońcu w letnie dni jest bardzo przyjemne i relaksujące, ale może okazać się niebezpieczne. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci, których skóra jest jeszcze bardziej delikatna.
Warto pamiętać, że do oparzeń słonecznych może dojść nawet w dni, gdy nie odczuwamy słońca zbyt mocno. Tak dzieje się przede wszystkim nad wodą w pochmurne dni. Słońce, które jest skryte za chmurami również może spowodować oparzenia.
Spalenie się na słońcu jest widoczne po 4-6 godzinach od nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Nasilenie objawów następuje po 12-24 godzinach, a ustępują one po około 72 godzinach.
Oparzenia słoneczne występują jako zaczerwienienia, czyli rumień. Powodem takiego wyglądu skóry są rozszerzone naczynia krwionośne. Po pewnym czasie pojawia się swędzenie oraz nadwrażliwość na dotyk. Skóra spalona na słońcu jest wrażliwa nawet na delikatny dotyk ubrań.
Osoba, która dozna bardzo dotkliwych poparzeń słonecznych może mieć dreszcze, pęcherze, a organizm będzie wykazywał ogólne osłabienie.
Pierwsza pomoc
Oparzenie słoneczne, które nie są dotkliwe można załagodzić samemu. Wystarczy zaognione miejsca przemyć letnią wodą oraz przyłożyć chłodny okład. Jeżeli większe partie ciała ulegną poparzeniu można wziąć prysznic, by się ochłodzić. Koniecznie jednak należy pamiętać, by rozpocząć od letniej wody i stopniowo ją ochładzać. Nie można zrobić sobie zimnego prysznica, gdyż grozi to szokiem termicznym!
Po kąpieli można nałożyć na skórę chłodzące pianki. Świetnie sprawdzi się również aloes na oparzenia. Jest delikatny, chłodzi i nie zatyka porów.
Bardzo ważne jest, by unikać tłustych kremów, które są ciężkie i nie przyniosą ulgi.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne
Oparzenia słoneczne zdarzają się bardzo często więc medycyna naturalna umie sobie świetnie z nimi radzić.
Bardzo popularnym sposobem na spalenie się na słońcu jest położenie na bolące miejsca maślanki, kefiru lub zsiadłego mleka, które przywrócą skórze naturalne pH i odżywią oraz natłuszczą skórę.
Można również wykorzystać płatki owsiane, które namoczone w wodzie wykazują działanie przeciwzapalne, zmniejszają opuchliznę oraz łagodzą podrażnienia.
Dobrym pomysłem jest aloes na oparzenia. Osoby, które hodują tę roślinę mogą bezpośrednio z liści wycisnąć sok na skórę. Warto również używać kremu z aloesem. Należy jednak pamiętać, by wybierać kosmetyki, w których jest jak najwięcej aloesu bez sztucznych dodatków. W drogeriach oraz aptekach bez problemu można zaleźć kosmetyki, które w składzie mają 97% a nawet 99% naturalnego aloesu.
W walce ze skutkami oparzeń słonecznych pomoże również jedzenie warzyw i owoców, które zawierają dużą ilość witamin z grupy A, E i C. Można również wykorzystać olejki z lawendy i mięty pieprzowej.