Jak radzić sobie ze stratą bliskiej osoby?
Data publikacji 29 czerwca 2023Strata bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie mogą spotkać człowieka. Nieważne, czy chodzi o utratę partnera, rodzica, dziecka czy przyjaciela – każda taka sytuacja jest bardzo bolesna i może spowodować wiele emocjonalnego bólu. Warto wówczas zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, dzięki którym będziemy mogli przejść przez żałobę i poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby.
Czym jest żałoba?
Żałoba to naturalna reakcja na stratę bliskiej osoby. Może objawiać się w różny sposób – poprzez smutek, poczucie osamotnienia, gniew, lęk, irytację, emocjonalne wyczerpanie, obojętność czy poczucie winy. Każdy człowiek przeżywa żałobę inaczej, a tempo i intensywność jej przebiegu są zależne od wielu czynników, takich jak relacja ze zmarłym, okoliczności jego śmierci, wsparcie otoczenia czy doświadczenia życiowe. Nie można się do tego w żaden sposób przygotować, bowiem sami do końca nie wiemy, jak my i nasze ciało zareagujemy na tak przykre okoliczności. Natomiast jedno, co możemy zrobić, to zdać sobie sprawę z tego, że zarówno śmierć, jak i żałoba są czymś pewnym oraz naturalnym, i prędzej czy później każdemu przyjdzie się z nimi zmierzyć.
Żałoba i jej etapy?
Żałoba dzieli się na kilka etapów, które nie zawsze przebiegają w porządku chronologicznym i które mogą się na siebie nakładać. Pierwszym etapem jest szok, który występuje tuż po utracie bliskiej osoby. Osoba w żałobie może czuć się zdezorientowana, nie wierzyć w to, co się stało, a nawet odczuwać fizyczny ból i objawy, takie jak ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, zawroty głowy, mogą pojawić się nawet wymioty.
Kolejnym etapem jest faza żalu i tęsknoty. To bardzo trudny etap żałoby, w którym miesza się wiele skrajnych emocji. W tym momencie tak naprawdę uświadamiamy sobie, że nasza bliska osoba już nigdy nie wróci. Wielu ludzi doświadcza w tym czasie przygnębiającego smutku, ale także gniewu na zmarłego za to, że nas opuścił. Pojawia się tęsknota i wspomnienia wspólnie przeżytych wydarzeń.
Trzeci etap to rozpacz i dezorganizacja. Osoba w żałobie czuje się przygnębiona, mało energiczna i niezdolna do podejmowania działań. Często na tym etapie towarzyszą myśli typu „nic już nie ma sensu” i jest to moment, który może stać się początkiem drogi do depresji. Jest to bardzo wyczerpujący czas, jednak przejście przez niego umożliwia powolne zaadoptowanie się do nowej rzeczywistości i życie bez bliskiej osoby obok.
Ostatnim etapem jest akceptacja, w której człowiek stopniowo przestaje walczyć z bólem i akceptuje fakt, że bliska osoba odeszła. W tej fazie pojawiają się pierwsze oznaki poprawy, a osoba w żałobie zaczyna powoli wracać do normalnego życia.
Jak pomóc sobie po stracie bliskiej osoby?
Strata bliskiej osoby to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, a żałoba to proces, który jest kwestią indywidualną i każdy przechodzi go na swój sposób. Jedno jest pewne – wymaga on czasu, a niekiedy także profesjonalnej pomocy. Co możemy zrobić, by skrócić czas trwania poszczególnych etapów i co najważniejsze, by wyjść z żałoby, nie tkwiąc w niej do skutku i by nie stała się ona zaczątkiem innych, poważniejszych problemów natury psychicznej?
Przede wszystkim należy pozwolić sobie na żałobę, dać czas i przestrzeń na to, by poczuć ból po stracie. Nie należy go ani ukrywać, ani ignorować, ponieważ może doprowadzić to do pogorszenia stanu emocjonalnego. Proces radzenia sobie z żałobą nie jest prosty i wymaga czasu na przestawienie się na nową rzeczywistość.
W czasie żałoby w sposób szczególny należy zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Nie wolno zapominać o podstawowych potrzebach, takich jak sen, zdrowe jedzenie i regularna aktywność fizyczna. W trudnych momentach nasze ciało potrzebuje szczególnego traktowania i musimy zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje do codziennego funkcjonowania.
Nieocenionym wsparciem w przechodzeniu procesu żałoby jest wsparcie drugiego człowieka. Przede wszystkim ludzi z najbliższego otoczenia, z którymi możemy rozmawiać o swoich uczuciach i doświadczeniach, a także wspominać dobre momenty przeżyte ze zmarłym, dzięki czemu łatwiej będzie przetrwać ciężkie chwile.
Pomoc psychologiczna w procesie żałoby
Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z żałobą i potrzebujesz profesjonalnej pomocy, możesz skorzystać z pomocy psychologa, który posiada fachową wiedzę i wskaże sposoby, dzięki którym łatwiej będzie przejść przez ten trudny czas.
Psycholog w Warszawie jest jednym z miejsc, w którym otrzymać można taką pomoc. Terapeuci tam pracujący pomogą przejść przez różne etapy żałoby, zrozumieć i radzić sobie z emocjami, jakie towarzyszą temu procesowi. To ważne, bowiem pozwala na szybsze i efektowniejsze poradzenie sobie ze stratą oraz powrót do normalnego życia w nowej rzeczywistości.
Pamiętajmy, że nie ma nic złego w szukaniu pomocy – zwłaszcza wtedy, gdy czujemy się przytłoczeni procesem żałoby. Ważne, aby dbać o swoje zdrowie psychiczne i otaczać się ludźmi, którzy nas rozumieją i odpowiednio wspierają.
Materiał zewnętrzny