Jak się kochać w ciąży? Obalamy mity
Data publikacji 4 października 2021Seks w ciąży do niedawna był tematem tabu. Obecnie już wiadomo, że jeżeli kobiecie nic nie dolega, a ciąża jest niezagrożona, nie ma przeciwwskazań dla współżycia. Jednak ciało zmienia się z tygodnia na tydzień, co sprawia, że z czasem ulubione pozycje mogą stać się niewygodne lub powodować dyskomfort. Jak zatem uprawiać seks w ciąży, by było to wygodne, przyjemne i bezpieczne? Przedstawiamy fakty i mity na ten temat.
Mit: w ciąży drastycznie spada libido
Owszem, może się tak zdarzyć – szczególnie w ostatnim trymestrze, gdy brzuch jest duży i utrudnia normalne poruszanie się, a do tego pojawia się problem puchnących nóg, bóle kręgosłupa oraz rosnący stres przed porodem. Wiele kobiet nie ma też dużej ochoty na seks w pierwszym trymestrze ciąży – w pierwszych tygodniach mogą towarzyszyć im mdłości i uczucie zmęczenia.
U większości osób libido zauważalnie wzrasta w drugim trymestrze ciąży, jednak podobnie jak w każdym innym momencie życia, jest to kwestia bardzo indywidualna.
Fakt: seks w ciąży może być wyjątkowo przyjemny
U wielu kobiet wraz z zajściem w ciążę znika stres wynikający ze starań o dziecko. Dodatkowo nie ma potrzeby korzystania z antykoncepcji. To wszystko sprawia, że dla wielu osób ciąża jest okresem przełomowym, pozwalającym na całkowite zatracenie się w seksie.
Dodatkowo seksualnej przyjemności sprzyja fizjologia – pochwa łatwiej się nawilża, wzrasta ukrwienie narządów płciowych i piersi, co sprawia, że libido może wyraźnie wzrastać, a doznania stają się silniejsze, szczególnie w drugim trymestrze ciąży.
Zmiany zachodzące w ciele mogą być też pretekstem do odkrywania nowych pozycji i sposobów sprawiania sobie nawzajem przyjemności. Łatwiej jest odkryć nowe strefy erogenne czy techniki, w czym może pomóc korzystanie z akcesoriów takich jak wibratory erotyczne. Szczególnie godne polecenia są tutaj stymulujące naprawdę szeroki obszar wibratory typu króliczek, dzięki którym seks w ciąży może być po prostu niezapomniany: https://n69.pl/wibratory/wibratory-kroliczki.
Mit: seks w ciąży można uprawiać bez ograniczeń
Co prawda w przypadku zdrowej ciąży seks jest dozwolony, a nawet wskazany, jednak istnieją sytuacje, w których lekarze go zdecydowanie odradzają. Należą do nich infekcje intymne, skrócenie szyjki macicy, łożysko przodujące lub wszelkie krwawienia z dróg rodnych. Jeżeli nie ma się pewności, czy można kontynuować współżycie, najlepiej zapytać lekarza – on najlepiej oceni sytuację i pozwoli rozjaśnić wątpliwości dotyczące seksu w czasie ciąży.
Również jakikolwiek dyskomfort odczuwany w czasie współżycia należy zgłosić lekarzowi. Może wynikać on np. z suchości pochwy pojawiającej się na skutek zmian hormonalnych, której można zaradzić stosując żele intymne (warto stosować bezpieczne, przebadane preparaty, takie jak lubrykanty od N69) lub czynników wynikających z interwencji lekarskiej.
Mit: zakaz penetracji = zakaz seksu
Zdarza się, że w celu uniknięcia infekcji, lekarz odradzi uprawianie klasycznego seksu z penetracją. O ile nie jest to związane z zaleceniem unikania orgazmu (u kobiety wiążącego się ze skurczami macicy, które w przypadku ciąży niezagrożonej nie wiążą się z ryzykiem przedwczesnego porodu), nie warto całkowicie rezygnować z seksualnej przyjemności. Partnerzy mają do dyspozycji szeroki wachlarz technik takich jak seks oralny, pocałunki, pieszczoty czy petting, również z wykorzystaniem akcesoriów erotycznych. Dzięki temu seks w trakcie ciąży pozwala wzbogacić i urozmaicić współżycie oraz budować niezwykle potrzebną w tym szczególnym okresie bliskość między partnerami.
Fakt: seks w trakcie ciąży nie szkodzi dziecku
Wielu mężczyzn obawia się, że seks z penetracją w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku. Zupełnie niepotrzebnie – płód w macicy znajduje się w pęcherzu wypełnionym wodami płodowymi, które skutecznie go chronią i amortyzują wszelkie wstrząsy. Również ludzki penis nie jest na tyle duży, by stwarzać jakiekolwiek zagrożenie – pochwa idealnie się doń dopasowuje.
Zagrożeniem dla płodu nie jest również seks analny w czasie ciąży – również w tym przypadku macica i wody płodowe doskonale go chronią.
Warto jednak wszelkimi wątpliwościami dotyczącymi tego, czy i do kiedy można uprawiać seks w ciąży, dzielić się z partnerką lub lekarzem. Otwarta komunikacja w kwestii jakichkolwiek obaw i potrzeb jest szczególnie ważna dla zachowania intymności i bliskości między partnerami, jak również by para mogła w pełni cieszyć się seksem w tym wyjątkowym czasie.