Kiedy stosować lek Zyrtec UCB?
Data publikacji 18 lutego 2022Alergia może dawać uciążliwe objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W celu ich znoszenia mogą być stosowane różne leki przeciwalergiczne, w tym Zyrtec UCB. Jego stosowanie zaleca się przy alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa oraz przy pokrzywce. Długość kuracji tym preparatem należy uzależnić od rodzaju i nasilenia objawów, a także od czasu ich występowania.
Lek Zyrtec UCB jest jednym z najczęściej stosowanych preparatów przeciwalergicznych. Przeznaczony jest do łagodzenia objawów związanych z sezonowym oraz przewlekłym zapaleniem śluzówki nosa, a także do łagodzenia objawów pokrzywki. Może być stosowany przez osoby dorosłe, a także przez dzieci, które ukończyły 6. rok życia.
Jak działa lek Zyrtec UCB i jak go stosować?
Substancją czynną zawartą w leku Zyrtec UCB jest cetyryzyny dichlorowodorek. W każdej tabletce tego preparatu zawarte jest 10 mg substancji czynnej. Substancja czynna ma działanie przeciwalergiczne, które polega na łagodzeniu objawów towarzyszących sezonowemu i przewlekłemu zapaleniu błony śluzowej nosa, takich jak katar oraz łzawienie oczu. Ponadto substancja czynna ma też zdolność łagodzenia objawów pokrzywki.
Dawkowanie leku Zyrtec UCB powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub informacjami zawartymi na ulotce. W przypadku osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się przyjmowanie jednej tabletki dziennie. U dzieci w wieku od 6. do 12. roku życia nie powinno się przekraczać dawki pół tabletki dziennie. Lek należy przyjmować, popijając szklanką wody.
Co należy wiedzieć, stosując lek Zyrtec UCB?
Wielu alergików decyduje się przyjmować preparaty przeciwalergiczne bez uprzedniej konsultacji lekarskiej. W przypadku leku Zyrtec UCB nie należy tego robić przez okres dłuższy niż 10 dni. Wynika to z zawartości cetyryzyny, która nie powinna być stosowana dłużej niż właśnie przez 10 dni. Jeżeli pacjent przyjmie dawkę większą niż zalecana, powinien skorzystać z pomocy lekarskiej. Wszelkie wątpliwości dotyczące zażywania tego leku również należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Przedawkowanie leku może nasilać występowania działań niepożądanych. Dlatego nie zaleca się przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia tej, która została pominięta. Do działań niepożądanych należą między innymi senność, bóle i zawroty głowy, zapalenie błony śluzowej nosa (występują głównie u dzieci), biegunka, nudności, suchość w jamie ustnej, zapalenie gardła, a także świąd i wysypka. Przed zastosowaniem tego leku warto zapoznać się z przeciwwskazaniami do jego stosowania.