Na czym polega dieta antycellulitowa?
Data publikacji 30 kwietnia 2021
Wiosna to czas, gdy zaczyna robić się cieplej, zdejmujemy z siebie zimowa ubrania i uważniej przyglądamy się swoim ciałom. Często zauważyć można na nim nieestetyczny fałdki, które często nazywane są pomarańczową skórką. Mowa oczywiście o prawdziwej zmorze każdej kobiet, czyli o cellulicie. Nic więc dziwnego, że tak często o tej porze roku tak wiele osób sięga po antycellulitową dietę. Na czym ona polega i jakimi rządzi się zasadami?
Czym jest cellulit?
Zanim jednak przejdzie się do szczegółów diety antycellulitowej, najpierw warto dowiedzieć się, z czym się tak naprawdę walczy. Innymi włosy, czym jest cellulit?
Jest to nic innego, jak tylko nieprawidłowe rozmieszczenie w ciele tkanki tłuszczowej, co objawia się nieestetycznymi bruzdami na skórze. Co ciekawe, najczęściej problem ten dotyka kobiet, co jest związane z hormonami, a w szczególności z estrogenem. Na szczęście z cellulitem można sobie całkiem skutecznie poradzić, stosując odpowiednią dietę.
Szczegóły diety antycellulitowej
Na czym jednak konkretnie polega dieta antycellulitowa? Jakie są jej zasady, czyli co powinno się z diety wyłączyć, a na co w głównej mierze postawić, aby organizm mógł skutecznie uporać się z nieestetycznym cellulitem?
Podstawą diety antycellulitowej jest wyeliminowanie z codziennego jadłospisu wszystkiego, co może negatywnie wpływać na gromadzenie się toksyn w tkance tłuszczowej. Toksyny powodują, że tkanka tłuszczowa zaczyna powiększać swoją objętość, przez co naciska na tkankę łączną. W efekcie tego tłuszcz zaczyna zbijać się w grudki, co jest widoczne pod postacią cellulitu.
Co zatem poleca się usunąć z diety? Przede wszystkim trzeba zaprzestać spożywania produktów zawierających duże ilości cukru oraz soli. Mowa jest więc o słodyczach, lecz również mocno solonych czipach. Odradzane są produkty fast food, a także białe pieczywo czy też kawa oraz napoje gazowane.
Co natomiast powinno się do diety wprowadzić? Szczególnie mocno zalecane są w diecie antycellulitowej produkty zawierające duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Mowa tu jest przykładowo o drobiu, orzechach, czy też morskich rybach i oliwkach. Oprócz tego zaleca się jedzenie produktów sojowych, nasion strączkowych oraz picie zielone herbaty. Oczywiście dużą rolę odgrywają w diecie także owoce. Szczególnie mocno poleca się jedzenie truskawek, jagód i wiśni, a także owoców cytrusowych. Na koniec warto dietę uzupełnić o czerwoną kapustę, różnego rodzaju przetwory mleczne, a także o kaszę gryczaną. Co ciekawe, mocno polecane jest także picie wina w niewielkich ilościach.